ZAANDAM

Veiligheidsregio Zaanstreek-Waterland heeft in goed overleg met de Stichting Blus-boot De Weer afspraken gemaakt over de overdracht van dit bijzondere vaartuig aan deze stichting. Met deze overdracht blijft dit vaar-tuig behouden als varend erfgoed voor de Zaanstreek. Het moment van de officiële overdracht is nog niet bekend.

De Stichting Blusboot de Weer kwam in actie nadat de gemeenteraad van Zaanstad een burgerinitiatief steunde om onderzoek te verrichten om de blusboot te be-houden voor de Zaanstreek. Aan-vankelijk was het voornemen van VrZW om de blusboot over te dra-gen aan Nationaal Veiligheidsmu-seum PIT in Almere. Dankzi het initiatief van een aantal enthousias-te oud-brandweerleden en beman-ningsleden van De Weer blift de blusboot in Zaanse wateren varen.

Historie

Na een dienstverband van 58 jaar is blusboot De Weer van de opera-tionele eenheid Zaanstad defini-tief buiten dienst gesteld op 7 okto-ber. Op i mei jl. besloot het Bestuur

Veiligheidsregio Zaanstreek-Waterland (VrZW) de blusboot uit de vaart te halen. Uit onderzoek was gebleken dat het risicoprofiel langs de Zaan is gewijzigd waardoor de blusboot minder ingezet wordt. Daarnaast zin er, wanneer een inzet vanaf de Zaan noodzakelijk is, voldoende alternatieven voorhanden.

Erfgoed

De 58 jaar oude boot werd in ge-bruik genomen in een tijd, dat de voedingsmiddelenindustrie volop aanwezig was langs de Zaanoevers. De brand in het Zaansch Veem, op 15 oktober 1954, was de directe aanleiding voor de aanschaf ervan. De verbondenheid van ‘De Weer’ met de Zaanse industrie. een van de eerste industriegebieden van Europa, maakt de boot tot Zaans industrieel varend erfgoed, dat voor de Zaanstreek behouden moet blijven. Die mening wordt gedeeld door het bestuur van Zaans Erfgoed en de Federatie Varend Erfgoed Nederland. Het draagvlak voor het behoud van de boot groeit inmiddels bij de ondernemers van de streek en de Zaanse politiek.

Stichting

Nu de overdracht van de blusboot aan de Stichting aanstaande is wordt5 gewerkt aan de invulling van het behouds-en exploitatieplan. Het bestuur, bestaande uit Martijn Tavenier (vz), Piet Hermanides (secr.) en Rein Was-scher (penn.mr.) en een tiental bemanningsleden, is inmiddels druk doende met het creëren van voorzieningen voor de boot in haar nieuwe rol. Deelname aan evenementen en vaartochten met belangstellenden, al dan niet in gezamenlijkheid met andere varende monumenten, worden de belangrijkste nieuwe taken van de boot. De door de Veiligheidsregio geboden bereidheid om de blusboot in de Zaanstreek te houden, getuigt van respect voor de ‘oude dame’.

Meer informatie over het initiatief is te lezen op www.stichtingblusbootdeweer.nl

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Dit is een verplicht veld
Dit is een verplicht veld
Geef een geldig e-mailadres op.